Založ si blog

Mesto postavené z nostalgie , I. časť

Nostalgia znamená spomienku a návrat. Návrat do zlatých čias Habsburgskej monarchie.

Po dvoch rokoch som opäť zavítal do Budapešti. Počas mojej prvej a druhej návštevy som nestihol všetko, čo som chcel. Ubytovanie som mal skvelé. Hostel priamo v centre na námästí Sv.Štefana.Z okna izby som mohol obdivovať katedrálu a popíjať  kávu. Pohoda. Hneď po obede som sa vybral do kúpeľov Szent Gellert , ktoré sídlia v krásnej secesnej budove zo začiatku 20.storočia. Minerálna voda v kúpeľoch obsahuje najmä calcium a magnesium a slúži na liečbu rôžnych chorôb. Je tam jeden vnútorný a jeden vonkajší plavecký bazén plus niekoľko bazénov s termálnou vodou. Po troch- štyroch hodinách ma kúpele omrzeli , dal som si tradičný maďarský guláš a vyrazil na prechádzku nočnou metropolou. Vonku bolo celkom príjemne a pohľad na osvetlený Reťazový most s parlamentom- na nezaplatenie.

Celkovo parlament ako taký stojí za prehliadku. Je to jedna z najimpozantnejších budov tohto typu na svete spolu so Westminsterským palácom, ktorý poslúžil Imre Steindlovy ako vzor . Steindl pri výstavbe tohto monumentu niekoľkokrát prekročil rozpočet, ale výsledok stál za to. Nebudem Vás nudiť detailami o rozlohe ale je to napr. prvá budova , kde fungovala klimatizácia. Trubky v stenách boli napojené na studne ,kde v zime bola horúca voda a v lete kopec ľadu. Prvá vec, čo Vás zaujme keď vojdete dnu je podmanivá vôňa slavónskeho dubu , ktorým su obložené chodby parlamentu. Stropy chodieb su bohato zdobené napr. aj zlatom. Pred vstupom do rokovacej sály si môžte všimnúť jeden detail a to očíslované mosadzné držiaky na cigary. Páni poslanci si tam medzi rokovaniami odkladali  cigary a keď reč niektorého grófa bola tak pútavá a dlhá , že im cigary dotleli, tak hovorili, že to bola reč hodná havanskej cigary.

V rokovacej sále stoja za pozornosť dva obrazy za miestom pre predsedu parlamentu. Na prvom je zobrazený snem z r. 1848 v Prešporku, kde boli prijaté Marcové zákony, ktoré okrem iného zrušili poddanstvo a zdanili šľachtu. Na druhom je zobrazená Mária Terézia a uhorská šľachta , ktorá sľubuje svoj život a krv pre novú kráľovnú. V budove sa nachádza ešte jeden trochu kontroverzný obraz . Zaujatie vlasti od Munkácsyho. Je umiestnený v kancelárii premiéra a zobrazuje príchod maďarských kmeňov do Panónie . Išlo o legendu z anonymovej kroniky ,podľa  ktorej pôvodní obyvatelia Panónie predali svoju krajinu za bieleho koňa . Proti tomu sa vtedy ostro postavili predstavitelia nemaďarských národov.

V dobe dokončenia parlamentu mal snem dve komory. Snemovňa Magnátov, kde sa miesto získavalo dedične a zasadali tam baróni a vysokí cirkevní hodnostári a Dolnú komoru kde zasadali volení poslanci a ostatná šľachta. Každá komora mala vlastnú rokovaciu sálu a kuloáre či predsiene. V kuloároch Dolnej snemovne bol koberec červený a v kuloároch Snemovne Magnátov bol koberec    modrý , ktorý symbolizoval ich modrú krv. Pod kupolou parlamentu su uložené uhorské korunovačné klenoty- Svätoštefanská koruna, meč a jablko.

Imre Steindl dokončený parlament nikdy nevidel, pretože rok pred dokončením oslepol.

Aby som Vám pravdu povedal, tak kráľovské koruny sú v Pešti dve. Tá druhá je uložená v Nemzeti Múzeum a zhodou okolností bola nájdená pri Ivanke pri Nitre v r. 1860 . Ide o takzvanú Monomachovu korunu, ktorú Ondrejovi l. poslal byzantský cisár Konštantín lX na korunovačnú slávnosť v r. 1047. Svätoštefanskú korunu totiž ukoristil od Samuela Abu po bitke pri Ménfő nemecký kráľ Henrich lll a poslal ju naspäť do Ríma.Posledný ,kto bol korunovaný Monomachovou korunou  bol Šalamún, syn Ondreja l.

Šalamún pri úteku pred Gejzom l. ukryl korunu pri brode Váhu a dlho sa považovala za nenávratne stratenú. Po šesťsto rokoch ju náhodne objavili pri prácach na poli.Zo Slovenska môžte v Nemzeti Múzeu nájsť ešte bohato vyrezávanú lavicu z chrámu Sv. Egídia v Bardejove.

Ďalšou zaujímavou kapitolou je Andrássyho ulica a metro. Ale na jeden článok toho  je už priveľa.

 

 

 

Zynga a jej nevyhnutný krach

16.01.2017

Asi všetci si spomíname na šialenstvo aké vyvolal FarmVille a neskôr pokrová hra Texas Hold ‘Em od Zyngy.Tieto hry hral asi každý tretí človek prihlásený na Facebooku, čo v reči čísel viac »

Mesto postavené z nostalgie, II. časť

31.10.2016

Andrassyho ulica v Pešti je klenotom , ktorý jednoducho nejde opomenúť. Je to maďarská verzia Champs Elysées , navyše zapísaná ako pamiatka Unesco. Nájdete tam divadlá, kaviarne, pamätníky viac »

Pravdepodobne. .. .. probably. .. .

13.06.2016

Značka Carlsberg je už roky synonymom stabilnej firmy a kvalitného piva pre milióny spotrebiteľov na celom svete. Globalizácia spolu so silným marketingom urobila z tejto firmy silného hráča viac »

Trump

Trump ocenil diktátora KĽDR, že sa dokázal udržať pri moci

30.04.2017 21:51

Prezident USA povedal, že nevie, či je Kim Čong-un príčetný, očividne je to ale "lišiak", keď sa napriek svojmu mladému veku dokázal udržať pri moci.

Noční vlci, Slavín, Bratislava, vence, vojaci

Ruskí motorkári začali na Slovensku svoju jazdu

30.04.2017 21:31

Kontroverzný ruský motorkársky klub Noční vlci začal na Slovensku svoju motocyklovú jazdu položením vencov na miestach bojov Červenej armády proti fašistom.

Irán, rafinéria, Hasan Rúhání

Irán sa stal sebestačným v produkcii benzínu

30.04.2017 21:00

Iránsky prezident Hasan Rúhání oficiálne otvoril prevádzku rafinérie na juhu krajiny, vďaka ktorej sa Irán stáva sebestačným v produkcii benzínu.

Ukrajina, Kyjev

V Poľsku zadržali Rakúšana podozrivého zo spáchania vojnových zločinov v Donbase

30.04.2017 20:57

Poľskí pohraničníci zadržali 25-ročného Rakúšana podozrivého zo spáchania vojnových zločinov pri bojoch s proruskými separatistami na východnej Ukrajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 4886x
Priemerná čítanosť článkov: 814x

Autor blogu

Kategórie