Založ si blog

Mesto postavené z nostalgie, II. časť

Andrassyho ulica v Pešti je klenotom , ktorý jednoducho nejde opomenúť. Je to maďarská verzia  Champs Elysées , navyše zapísaná ako pamiatka Unesco. Nájdete tam divadlá, kaviarne, pamätníky a hlavne druhé najstaršie metro na svete. Cestovanie metrom v Pešti je trochu ako cestovanie v čase. Linky metra pod Andrássyho ulicou Vás prenesú do 19.st. a o pár staníc ďalej na Ferenc Deak Tér si môžete vychutnať pravé 60-te roky 20.st. s hrzdzavým vozňami sovietskeho typu. Kto má rád sci-fi v priamom prenose ,tak na Kálvin Tér je stanica ako vystrihnutá z filmu Piaty element.

Okrem metra skrýva Andrássyho ulica ešte niekoľko malých zázrakov. Pre milovníkov skutočne dobrej kávy a umenia je Alexandra bookcafé tým pravým.  Priestranná kaviareň s freskami od Károlyho Lotza sa považuje za najkrajšiu na kontinente alebo skoro najkrajšiu, pretože je tu ešte New York Café. Je to miesto , kde si môžete vychutnať svoju šálku kávy a dobrú knihu – a ak máte šťastie , tak aj živú klavírnu hudbu. Nie je to nič pre znudených starbucksových kávičkárov, ktorý si robia selfie s kávou z plastového kelímka každých päť minút.

Kto rád nostalgicky spomína na staré dobré časy pod vládou jednej strany ,ten určite vytriezvie v trochu obskúrnom Dome Teroru.   Je to blankytne modrá budova na Andrassy utca a slúži ako memento komunistického a fašistického teroru. Práve tu bolo sídlo tajnej polície Šípových krížov a neskôr Komunistickej strany. Vo foyer sa nachádza sovietsky tank a na stene za ním tváre a mená obetí maďarskej formy normalizácie po antikomunistickom puči v ’56. Prehliadka  sa začína paradoxne na 2.poschodí a pomaly zostupujete nadol. Schody lemujú sochy Stalina, milicionárov a úderníkov – trochu som sa cítil ako v intre bondovky Zlaté oko.

Výstavné priestory sú preplnené komunistickými symbolmi, heslami a videami a k tomu hrá industrial rock.Niektoré siene sú naaranžované skutočne pôsobivo, ale…..všetko sa zmení v momente keď zostúpite výťahom do podzemia. Tam sa nachádzajú autentické väzenské cely a priestory pre výsluch  politických väzňov, v ktorých bol väznený aj Raoul Wallenberg. Že vám to meno nič nehovorí ? Na Slovensku je pomerne neznámy ale pre Maďarov má rovnaký význam ako Oskar Schindler. Aj On zachránil pred istou smrťou niekoľko desiatok tisíc Židov a potom zmizol vo väzniciach NKVD. Dodnes nikto nepozná jeho presný osud, pretože Rusi neradi sprístupňujú svoje archívy.Jediná správa, ktorú Rusi boli ochotní zverejniť je , že zomrel na infarkt v niektorej zo sovietských väzníc. Problémom je , že to bola tradičná lož, ktorú sovietsky súdruhovia používali ak niekoho umučili na smrť.

Budapešť má nielen svojho Oskara Schindlera, ale aj Franza Kafku. Bol ním dobrodruh z kaviarne Jenő Rejtő alebo P.Howard ako znelo jeho spisovateľské alter ego. V dobe,v ktorej žil mali úspech detektívky a romány o námorníkoch a stratených pokladoch.Literárny kritici túto literatúru označujú  ako brakovú- Pulp Fiction. A práve tento žáner s úspechom parodoval.Písal často vo svojej obľúbenj kaviarni Japan Kavéház na Andrassyho ulici, kde sa stretávali všetci významní kaviarenskí povaľači tej doby.Druhá svetová vojna a antisemitizmus zasiahli aj jeho.Ako žid musel nastúpiť na nútené práce a zomrel na týfus na ruskom fronte.   

Na Andrássyho ulici sa nachádza ešte impozantný pamätník Hrdinov a budova Opery , ktorá svojho času mala tromfnúť viedenskú Staatsoper a parížsku operu Garnier. Július alebo Gyula Andrassy, po ktorom je ulica pomenovaná bol Rakúsko-Uhorský minister zahraničných vecí, uhorský premiér a dokonca korunoval v Budapešti Františka Jozefa za kráľa Uhorska v Matyášovom chráme.    So svojou manželkou je pochovaný v mauzóleu v Trebišove , kde bolo jeho sídlo. Trebišovský kaštieľ a mauzóleum prešli nedávnou rekonštrukciou , je tam aj stála výstava o rode Andrassyovcov.V mauzóleu je kópia nádherného  obrazu od maďarského impresionistu Munkácsyho Plačky pod krížom. Originál sa nachádza v Národnej galérii , ktorá sídli na  Budínskom hrade.

 

 

 

Zynga a jej nevyhnutný krach

16.01.2017

Asi všetci si spomíname na šialenstvo aké vyvolal FarmVille a neskôr pokrová hra Texas Hold ‘Em od Zyngy.Tieto hry hral asi každý tretí človek prihlásený na Facebooku, čo v reči čísel viac »

Mesto postavené z nostalgie , I. časť

23.10.2016

Nostalgia znamená spomienku a návrat. Návrat do zlatých čias Habsburgskej monarchie. Po dvoch rokoch som opäť zavítal do Budapešti. Počas mojej prvej a druhej návštevy som nestihol všetko, viac »

Pravdepodobne. .. .. probably. .. .

13.06.2016

Značka Carlsberg je už roky synonymom stabilnej firmy a kvalitného piva pre milióny spotrebiteľov na celom svete. Globalizácia spolu so silným marketingom urobila z tejto firmy silného hráča viac »

VšZP gen. riaditeľstvo

Štátna VšZP sa vraj odráža od dna

25.07.2017 20:00

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa tvrdí, že sa vďaka úsporám vyhrabáva z rekordného dlhu. Opatrenia sa podľa nej pacientov nedotkli.

Christian Kern

Vstup Turecka do EÚ je vylúčený, vyhlásil kancelár Kern

25.07.2017 19:41

Vstup Turecka do Európskej únie je vylúčený, vyhlásil v rozhovore pre utorňajšie vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) rakúsky kancelár Christian Kern.

Európsky Súdny dvor

Slovák, ktorý nastražil bombu v Košiciach, vysúdil v Štrasburgu tisíce

25.07.2017 18:58

Ladislav Kuc označovaný ako prvý slovenský terorista vysúdil od Slovenska tisíce eur.

ciznar, kovacik

Mafiánsky bos rozhádal Čižnára s Kováčikom

25.07.2017 18:30

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár si vyžiadal stanovisko špeciálneho prokurátora v prípade šéfa zločineckej skupiny takáčovcov Ľubomíra Kudličku alias "Kudlu".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 5390x
Priemerná čítanosť článkov: 898x

Autor blogu

Kategórie